Sabor De Minas

Dicas | Recomendações | Comentários

Coldaway C Nedir, Ne IIn KullanıLıR?

Coldaway C Nedir, Ne IIn KullanıLıR

Coldaway c ne işe yarar nasıl kullanılır?

Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Ibucold C nedir antibiyotik mi?

İBUCOLD’un etkin maddesi olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahip nonsteroid antiinflamatuvar bir ilaçtır.

Gribex cold FLU uyku yapar mı?

GRİBEX COLD & FLU, sersemlik, rehavet, yorgunluk ve görme bozuklukları gibi istenmeyen etkilere neden olabilir. Eğer bu istenmeyen etkiler görülürse, hastalar araç ve makine kullanmamaları konusunda uyarılmalıdırlar.

Coldaway C hangi hastalıklara iyi gelir?

COLDAWAY C, grip ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı, ateş, baş ağrısı ve hafif vücut ağrılarının giderilmesinde endikedir.

Coldaway ilaç neye iyi gelir?

Film kaplı tablet Sarı renkli, yuvarlak, bikonveks, film kaplı tablet. COLDAWAY COLD & FLU, grip, soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Ibucold C kimler kullanamaz?

Sonuçlanabilen anafilaksi benzeri reaksiyonlara neden olabilir. İBUCOLD C aktif mide ve duodenum ülseri olanlarda kontrendikedir. Daha önce NSAİİ’ler ile ilişkili gastrointestinal kanama veya perforasyon öyküsü olan hastalarda kontrendikedir. İBUCOLD C, hamileliğin 3. trimesterinde kontrendikedir.

Ibucold C soğuk algınlığına iyi gelir mi?

İBUCOLD PLUS; Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren semptomların giderilmesinde kullanılır.

Grip tansiyonu etkiler mi?

Coldaway C Nedir, Ne IIn KullanıLıR Yüksek tansiyon yaygın bir sorun. Grip mevsimi de başladı. Çoğumuz yılda 1-2 kez hastalanıyoruz, 1-2 gün sürerse tedirgin olmuyoruz. Uzamaya başlayınca ilaç, doktor arayışına giriyoruz. Elimizin altında bir ilaç varsa rahatlamak için onu alanlarımız var.

Peki grip ilaçları deyince akla ne geliyor. Doktora bile sormadan aldığımız ilaçlar etkili mi, zararsız mı. Tansiyonumuzu nasıl etkiliyor. Gelin grip ilaçlarına tansiyon yönünden bakalım. Daha önce faydalı olan ilaç bu sefer işe yarayacak mı. Gelin ilaçları beraber tanıyalım.1.Burun açıcılar: Damla, sprey veya hap şeklinde olabilir.

Geniz akıntısını da azaltabilirler. Kan basıncını yükseltebilirler. Bazıları reçeteye tabidir. Burun damlalarını uzun süre kullanmak sakıncalı olabilir.2.Allerji ilaçları: Burun akıntısını azaltırlar. Bazıları uyku getirebilir, araba kullananlar dikkat etmeli.3.Öksürük şurupları/hapları: Öksürüğü azaltırlar.

Bazıları reçeteye tabidir.4.Balgam söktürücüler: Koyu balgamı yumuşatır, su iyi bir balgam söktürücüdür. Öksürüğü artırabilirler. Balgam koyu sarı veya yeşilse doktora gitmekte yarar vardır.5.Ağrı kesiciler: Ateş de düşürebilirler. Bazıları tansiyonu yükseltebilir. Çok ağrı kesici gerekiyorsa doktora gitmekte yarar vardır.

Tek başlarına olabilecekleri gibi diğer grip ilaçları ile birleştirilmiş şekilde olabilirler yani grip ilacı diye satılan ilaçların içinde aslında birden çok ilaç vardır.6.Göz damlaları: Kırmızı, sulu gözlerde işe yarayabilir.7.Tuzlu su: İyi bir burun açıcıdır, tansiyonu yükseltmez.8.Antibiyotik: Mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

  1. Gereksiz antibiyotik kullanımı dirençli bir mikropla hasta olmanıza neden olabilir.
  2. Sadece bakteri türü mikroplara etkilidir.9.Virüslere karşı ilaçlar: Griplerin çoğunun nedeni virüslerdir.
  3. Virüslere etkili ilaç sayısı sınırlıdır.
  4. Sadece hastalığın erken döneminde etkili olabilir.
  5. Çoğu kez yaşlılarda veya bağışık sistemi düşük hastalarda kullanmak gerekir çünkü vücudunuz virüsü yenecektir.

Bu ilaçlara bağlı yan etkiler az değildir. Antibiyotikler etki etmez.10.Vitaminler: Ne kadar etkili olduklarına dair yeteri kadar kanıt yoktur, ben hastalarıma sadece doğal C vitamini öneriyorum.11.Takviyeler: Bağışıklık sistemini güçlendirme düşüncesi ile alınırlar.

Bağışıklık sistemi bir dengedir, bu dengeyi bozmanın/etkilemenin faydası olabileceği gibi zararı da olabilir. Griple ilgisi yok ama glüten hassasiyeti veya allerjik saman nezlesi çoğu kez bağışıklık sisteminin fazla çalışmasına bağlıdır. Ben hastalarıma önermiyorum. Bazı takviye ürünler tansiyonu yükseltebilir.12.Aşı: Hastalık esnasında işe yaramaz.

Düzelince yaptırabilirsiniz. Grip aşısı %100 önlemez. Sadece daha hafif geçirmenizi sağlar. Bakterilere bir etkisi yoktur. Ben her yıl sonbaharda aşı olurum, çocuklarıma da yaptırırım. Tansiyon hastaları grip aşısı olmalıdır, üstelik bedeli SGK tarafından da karşılanmaktadır.

  1. Aşılama hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.13.Zatürre aşısı: Grip aşısından farklıdır.
  2. Pnömokok isimli bakteriye karşı etkilidir.65 yaş üzeri, kalp, şeker, akciğer, böbrek hastalarına önerilir.
  3. Aşılama hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.14.Serum: Yukarıda bahsedilen ilaçların bazıları damardan verilir.
See also:  Revizyon Ne Demek?

Hastanın kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Tuzlu serum tansiyonu yükseltebilir. Grip sırasında uykusuzluk tansiyonu yükseltebilir. Burun tıkanıklığı uyku apnesinin (tansiyonun tek nedeni bile olabilir) şiddetini artırabilir. Bunlar da tansiyonu yükseltebilir.

Ne zaman doktora gideyim: 1.Uzun sürerse 2.Ateş çok olursa 3.Öksürükle beraber sarı-yeşil balgam 4.Şiddetli ense ağrısı varsa 5.Boğaz ağrısı çoksa, yutmanızda problem olursa 6.Etrafınızda beta salgını varsa 7.Yaşınız ileri ise 8.Akciğer, kalp, böbrek probleminiz varsa 9.Kusma olursa 10.Gebe iseniz 11.Tansiyonunuz yükselmeye başlarsa Doktor ne yapar: 1.Size uygun olan grip ilaçlarını seçer, mutlak tansiyon kontrolü gereken hastalarda bu çok önemlidir 2.Zatürre, menenjit gibi hayati riski olan hastalıkları ayırt eder 3.Reçeteye tabi ilaçları yazar 4.Gerekirse antibiyotik verir 5.Grip ilaçları ile tansiyon ilaçları arasında etkileşim varsa sizi uyarır 6.Sizi takip eder Her grip aynı değildir, grip olduğunuz zaman mikrop ile vücut arasında bir savaş başlar.

Eninde sonunda vücut kazanır ama bu savaş kanlı olabilir. Önemli olan bu süreci en az hasarla (gerek sağlık gerekse de sosyal yönden işleri aksatmadan) atlatabilmektir. Hastalık süresince inişler çıkışlar olabilir, morali bozmamak gerekir. Virüsle başlayan infeksiyonun üzerine bakteri ile oluşan yeni bir hastalık eklenebilir.

Grip ilacı kaç saatte bir içilir?

Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda önerilen başlangıç dozu 2 tablet ve devamında gerekli ise her 4 saatte bir 1-2 tablet şeklinde kullanılmalıdır. Hekim tarafından önerilmedikçe günde 6 tabletten fazla alınmamalıdır. Daima etkin en küçük doz kullanılmalıdır.

Ibucold C nedir ve ne için kullanılır?

İBUCOLD, grip, soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesine kullanılır.

Nurofen ve parol aynı anda içilir mi?

Çocuğunuza hem parasetamol hem de ibuprofen verilmesi Çocuğunuzun sancısının iyi bir şekilde idare edilmesini sağlamak için dönüşümlü olarak parasetamol ve ibuprofen verilmesinde ya da ikisinin aynı anda verilmesinde bir sakınca yoktur.

Mucovit C vitamini ne işe yarar?

MUCOVİT – C yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması, yoğunluğunun düzenlenmesi, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken bronkopulmoner hastalıklarda, bronşiyal sekresyon bozukluklarının tedavisinde kullanılan mukolitik bir ilaçtır.

Ibucold içtikten sonra alkol alınır mı?

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. İBURAMİN COLD’u alırken alkol almayınız. Eğer günde üç kadehten fazla alkol alıyorsanız ibuprofen mide kanaması riskini arttırabilir.

İbuprofen ne işe yarar?

Endikasyonları – İbuprofen, romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve diğer non-romatoid (seronegatif) artropatilerin tedavisinde endikedir. STILL’S hastalığında/jüvenil romatoid artrit, eklem dışı romatizmalarda, kapsülit, bursit, tendinit, tenosinovit ve bel ağrısı gibi periartiküler şikayetlerde, fibrozit, kronik sırt ağrıları,akut disk prolapsüsü gibi bel ağrılarında ibuprofen tedavisi ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

  1. İbuprofen güçlü analjezik ve antipiretik etkisi ile genel ve özellikle enflamasyon ile birlikte ağrı ve ateşlerde endikedir.
  2. Ayrıca, sportif faaliyet sonucu meydana gelen yumuşak doku zedelenmelerinde, genel anestezide postherniorafi ağrılarında, epistom ağrılarında kullanılır.
  3. Migrenin bazı türlerinde ve bir nedene bağlı olmayan baş ağrılarında da etkilidir.

Soğuk algınlığı ve nezle ile ilgili meydana gelen miyaljilerde kullanılır. Alkol alımına bağlı baş ağrılarında ibuprofen etkilidir ve bulantı oluşturmaz. İbuprofen öncelikle ateş (aşılama sonrası ateş dahil), hafif ila orta şiddette ağrı ( ameliyat sonrası ağrının giderilmesi dahil), ağrılı adet kanaması, osteoartrit, diş ağrısı, baş ağrıları ve böbrek taşlarından kaynaklanan ağrıları tedavi etmede kullanılır.

See also:  KRaat Ne Demek?

Dolorin cold ne işe yarar Ekşi?

DOLORİN COLD’un etkin maddesi olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahip nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır.

Theraflu nedir ve ne için kullanılır?

Theraflu Forte Film Tablet | Haleon HealthPartner

Her tablet 650 mg parasetamol, 10 mg fenilefrin hidroklorür, 4 mg klorfeniramin maleat içerir.5 12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler:

Her 6 saatte 1 tablet kullanılır. Hastanın durumuna göre, doktorun gerekli gördüğü durumlarda her 4 saatte 1 tablet kullanılabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda doz ayarlaması gerekmemektedir.12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Anemisi olanlar, akciğer hastaları, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda doktor kontrolü altında dikkatli kullanılmalıdır. Önceden mevcut hepatik hastalığı bulunan hastalar için, yüksek dozda veya uzun süreli tedaviler esnasında periyodik aralıklarla karaciğer fonksiyon tetkikleri yapmak gerekebilir. Böbrek yetmezliği (kreatinin klerensi < 10 ml/dk) halinde, doktorun parasetamol kullanımının yarar/risk oranını dikkatle değerlendirmesi gerekir. Doz ayarlaması yapılmalı ve hasta kesintisiz izlenmelidir. Önerilen doz aşılmamalı veya ardarda 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Yüksek doz parasetamol ve bu arada uzunca bir süre içerisinde kullanılan toplam dozun yüksek olması; irreversibl karaciğer yetersizliğiyle birlikte analjeziklere bağlı nefropati gelişmesine neden olabilir. Hastalar bu ilacı kullanırken, parasetamol içeren daha başka ürünler kullanmamaları konusunda uyarılmalıdırlar. Parasetamol içeren ilaçların THERAFLU ile eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır. Parasetamol içeren başka ilaçlarla birlikte kullanımı doz aşımında neden olabilir. Parasetamol doz aşımı sonuçları karaciğer nakli ya da ölüme kadar varabilen karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Parasetamol içeren ve ağrı kesici, ateş düşürücü, grip ve nezle semptomlarını giderici ya da uykuya yardımcı ilaçlar ile birlikte kullanılması önerilmez. Parasetamol erişkinlerde kronik günlük dozlarda karaciğer hasarına neden olabilir. Parasetamolün alkolle birlikte kullanılması karaciğer hasarına neden olabileceğinden bu ürün kullanılırken alkollü içecekler içilmemelidir. Alkolik karaciğer hastalarında dikkatli kullanılmalıdır. Alkol alan kişilerde hepatotoksisite riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2 g'ı aşmaması gereklidir. Alkol bağımlılarında parasetamol dikkatli kullanılmalıdır. THERAFLU FORTE, karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilecek diğer ilaçları alan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Geri dönüşümsüz ciddi karaciğer hasarına neden olabilir. Parasetamol akut yüksek dozda karaciğer toksisitesine neden olur. Parasetamolü ilk kullananlarda veya daha önce kullanım hikayesi olanlarda, kullanımın ilk dozunda veya tekrarlayan dozlarında deride kızarıklık, döküntü veya bir deri reaksiyonu oluşabilmektedir. Bu durumda doktor ile irtibata geçilerek ilacın kullanımının bırakılması ve alternatif bir tedaviye geçilmesi gerekmektedir. Parasetamol ile deri reaksiyonu gözlenen kişi bir daha bu ilacı veya parasetamol içeren başka bir ilacı kullanmamalıdır. Bu durum, ciddi ve ölümle sonuçlanabilen Steven Johnson Sendromu (SJS), toksik epidermal nekroliz (TEN) ve akut generalize ekzantematöz püstüloz (AGEP) dahil cilt reaksiyonlarına neden olabilmektedir. Bir yıl boyunca günlük terapötik parasetamol dozları alan bir hastada hepatik nekroz ve daha kısa süreli olarak aşırı doz kullanan bir hastada karaciğer hasarı bildirilmiştir.12–48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1–6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. Hepatotoksisite riskinden ötürü, parasetamol, tavsiye edilenden daha yüksek dozlarda ya da daha uzun süreli alınmamalıdır. Hafif veya orta şiddette karaciğer yetmezliği (Child-Pugh kategorisi <9) olan hastalar, parasetamolü dikkatli kullanmalıdırlar. Terapötik dozlarda parasetamol uygulaması sırasında serum alanin aminotransferaz (ALT) düzeyi yükselebilir. Terapötik dozlarda parasetamol ile hepatik oksidatif stresi arttıran ve hepatik glutatyon rezervini azaltan ilaçları eş zamanlı kullanımı, alkolizm, sepsis veya diabetes mellitus gibi çeşitli durumlar hepatik toksisite riskinde artışa neden olabilir. Sepsis gibi glutatyon eksikliği olan hastalarda, parasetamol kullanımı metabolik asidoz riskini artırabilir. Ciddi bir enfeksiyonunuz varsa bu metabolik asidoz riskini artırabilir. Metabolik asidoz belirtileri şunlardır:

See also:  Qual Pomada Passar Na Tatuagem?

Derin, hızlı ve zorlanarak nefes alıp vermek Mide bulantısı ve kusma İştahsızlık

Glutatyon seviyesi azalmış, düzenli alkol kullanan, anoreksik, düşük vücut kitle indeksi olan ya da beslenme yetersizliği olan kişilerde karaciğer fonksiyon bozukluğu/hasarı tespit edilmiştir. Bu durumlar mevcutsa dikkatli kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda parasetamolün uzun süreli kullanılması böbrek hasarına neden olabilir. Glukoz 6 fosfat dehidrojenaz eksikliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Seyrek olarak hemoliz vakaları görülebilir. Gilbert sendromu olan hastaların parasetamol kullanması, sarılık gibi klinik semptomlara ve daha belirgin hiperbilirubinemiye neden olabilir. Bu nedenle, bu hastalar parasetamolü dikkatli kullanmalıdırlar. Miyokardın sempatomimetik ilaçlara karşı duyarlılığını artıran anesteziklerin kullanıldığı durumlarda fenilefrin içeren preparatlar kullanılmamalıdır. Ameliyatlarda, halojenli anestezikler kullanılması durumunda, hipertansif kriz riski artacağından THERAFLU ile tedaviyi birkaç gün önce durdurmak tavsiye edilir. Fenilefrinin olası vazokonstriktif etkisi nedeniyle, kardiyovasküler hastalığı olan 70 yaşın üstündeki hastalarda dikkatli olmak gerekir. Tanısı konmuş veya şüpheli konjenital uzamış QT sendromu veya Torsades de Pointes hastalarında kullanımından kaçınılmalıdır. Renal yetmezlik Hepatik yetmezlik Akut hepatit Kronik malnutrisyon ve dehidrasyon Kardiyovasküler sistem hastalıkları Bronşiyal astım Serebral ateroskleroz Diabetes Mellitus Hemolitik anemi Hipertansiyon İdiyopatik ortostatik hipotansiyon Prostat hipertrofisi, üriner retensiyon yatkınlığı olabilir Tiroid fonksiyon bozukluklarında kullanımından kaçınılmalıdır.

THERAFLU FORTE,

12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.5 günden uzun süreli kullanılmamalıdır. Tedavi kesilmelidir ve doktora danışılmalıdır. Akut alevlenmeler dışında fenilefrin kronik rinit tedavisinde kullanılmamalıdır. Aşağıdaki durumlarda doktora danışılmalıdır:

Astım, amfizem ya da kronik bronşit gibi nefes alma problemleri varsa Semptomlar 3-5 gün içinde düzelmezse ya da eşlik eden yüksek ateş varsa, ateş 3 günden uzun sürmüşse, kurdeşen ya da inatçı baş ağrısı varsa.

Bunlar daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Fenilefrin, profesyonel sporcular için doping testlerinde yanlış pozitif sonuç verebilir. THERAFLU FORTE laktoz monohidrat içerir. Nadir kalıtımsal galaktoz intoleransı, Lepp laktoz yetmezliği ya da glikoz-galaktoz malabsorbsiyon problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir. THERAFLU FORTE metilparahidroksibenzoat içerir. Alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir. Kinolon sarısı, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Klorfeniramin gibi antihistaminler, barbitüratlar, opioid analjezikler, antikonvülsanlar, antidepresanlar (trisiklik ve MAOI), diğer antihistaminler, antiemetikler, antipsikotikler, anksiyolitikler, hipnotikler, alkol ve diğer santral sinir sistemi (SSS) depresanlarının (sempatomimetikler, antidepresanlar) etkilerini artırabilir. Kontrendikasyonlar THERAFLU FORTE, aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

Etkin maddeler veya diğer adrenerjik ilaçlara veya içerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) kullanan ya da son iki hafta içinde kullanmış olan hastalar Trisiklik antidepresan kullanan hastalar Beta bloker kullanan hastalar Diğer sempatomimetik ilaçları kullanan hastalar Feokromositoma Şiddetli kalp-damar, karaciğer (Child-Pugh kategorisi > 9) veya böbrek hastalığı Hipertansiyon ve taşikardinin eşlik ettiği hastalıklar Hipertiroidi Koroner arter hastalığı Miksiyon sonrası mesanede bir miktar idrarın kaldığı, prostat adenomu Mesane boynunda obstrüksiyon Piloroduodenal obstrüksiyon Stenoz yapan peptik ülser Akciğer hastalıkları (astım dahil) Dar açılı glokom G-6PD (glukoz-6-fosfat dehidrojenaz) eksikliği Epilepsi Diabetes mellitus Gebelik ve laktasyon 12 yaşın altındaki çocuklarda

: Theraflu Forte Film Tablet | Haleon HealthPartner

İbuprofen 200 mg tablet ne için kullanılır?

İBUCOLD’un etkin maddesi olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahip nonsteroid antiinflamatuvar bir ilaçtır.

Dolorin cold ne işe yarar Ekşi?

DOLORİN COLD’un etkin maddesi olan ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahip nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır.

Gribex cold flu nedir ne işe yarar?

Genişleyen kan damarları burun tıkanıklığına sebep olur. GRİBEX COLD & FLU film kaplı tablet; Page 2 2/11 Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren semptomların giderilmesinde kullanılır.