Sabor De Minas

Dicas | Recomendações | Comentários

Katarin Ne IE Yarar?

Katarin Ne IE Yarar

Katarin kimler kullanamaz?

Hafif-orta şiddette karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. İleri derecede karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Katarin fiyatı ne kadar?

Bankanıza fazla para mı ödüyorsunuz?

Çevrim kurları Katar Riyali / Türk Lirası
1 QAR 7.68662 TRY
5 QAR 38.43310 TRY
10 QAR 76.86620 TRY
20 QAR 153.73240 TRY

Aferin hapı ne işe yarar?

A-FERİN FORTE nedir ve ne için kullanılır? Her film kaplı tablet 650 mg parasetamol, 4 mg klorfeniramin maleat içerir. A-FERİN FORTE öksürük ve soğuk algınlığı preparatları grubuna dahildir.

Katarin Forte ile alkol alınır mı?

– Orta düzeyde alkol ile birlikte eşzamanlı parasetamol alınması, karaciğer toksisitesi riskinde bir artışa yol açabilir. Alkolik karaciğer hastalarında dikkatli kullanılmalıdır. Alkolün etkilerini artırabilir, alkol ile eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır.

Katarin gribe iyi gelir mi?

KATARİN ® grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen ağrı, ateş, hapşırma, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.

Katarin kaç saatte etki eder?

12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. – Akut yüksek dozda ciddi karaciğer toksisitesine neden olur. – Erişkinlerde kronik günlük dozlarda karaciğer hasarına neden olabilir.

Katarin hangi?

Katar, zengin doğal gaz rezervlerine sahip ve ekonomisi büyük ölçüde enerji ihracatına dayalıdır. Aynı zamanda Orta Doğu’da bir finans merkezi ve önemli bir ticaret limanı konumundadır. Peki, Katar nerede? Katar hangi kıtada yer almaktadır? – Habertürk Giriş: 21.07.2023 – 00:50 Güncelleme: 21.07.2023 – 00:50 ABONE OL Katar, Asya kıtasında Orta Doğu’da yer alan bir yarımada ülkesidir. Kuzeydoğu Arabistan Körfezi’nin kıyısında, Suudi Arabistan’ın doğusunda bulunur. Kuzeyde ve batıda Suudi Arabistan, güneyde ise Bahreyn ile deniz sınırına sahiptir.

Katarin hangi firmanın?

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Katar Yatırım Otoritesi Qatar Investment Authority جهاز قطر للاستثمار

Ooredoo Kulesi’ndeki Genel Merkez (sağda)
Tip Egemen servet fonu
Kuruluş 2005
Kurucu Katar
Genel merkezi Doha, Katar
Önemli kişiler Mansur Bin İbrahim El Mahmud (CEO)
Yönetilen varlık(lar) US$ 445 milyar (2022)
Sahibi Katar devleti
Web sitesi qia.qa

Katar Yatırım Otoritesi ( Qatar Investment Authority, QIA ) ( Arapça : جهاز قطر للاستثمار ;), Katar ‘ın yerli ve yabancı yatırım konusunda uzmanlaşmış egemen servet fonudur,2005 yılında petrol ve doğalgaz fazlalıklarını yönetmek ve ülkenin ekonomisini yeni varlık sınıflarını çeşitlendirerek güçlendirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Urumun Katar’ın enerji fiyatlarına olan bağımlılık riskini en aza indirmek için uygulamaya koyduğu stratejinin bir sonucu olarak ağırlıklı olarak uluslararası piyasalarda (ABD, Avrupa ve Asya-Pasifik) ve Katar içinde enerji sektörü dışında yatırım yapmaktadır. Katar Yatırım Otoritesi emlak yatırım şirketi Qatari Diar ile Qatar Holding LLC’nin tek hissedarıdır ve Katar Milli Bankası ‘nın %50 ile Katar İslami Bankası ‘nın %16 oranında hisselerine sahiptir.

Bununla birlikte Çin Ziraat Bankası, Airbus Group (%6.65), Londra Menkul Kıymetler Borsası (%15.1), Total (%4), Barclays (%6.65), Glencore (%42.8), Vivendi (%3), Volkswagen AG (%17), Porsche, Lagardère Group (%12.83), Royal Dutch Shell (%3), Paris Saint-Germain FC (%100), Virgin Megastore, HSBC, Credit Suisse (%5.20), Miramax Films (%100), Sainsbury’s, Alpha Bank ve Veolia Environnement gibi birçok çok uluslu şirket ile ortaklığı bulunmaktadır.

See also:  Qual A Temperatura Para Amanh?

Aferin boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Grip ve soğuk algınlığına bağlı burun akıntısı, aksırma, burun ve boğazda kaşıntı, baş ağrısı, adale ağrısı, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı, ateş, nezle, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi durumlarda kullanılır.

Theraflu neye iyi gelir?

Theraflu Forte Film Tablet

Her tablet 650 mg parasetamol, 10 mg fenilefrin hidroklorür, 4 mg klorfeniramin maleat içerir.5 12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinler:

Her 6 saatte 1 tablet kullanılır. Hastanın durumuna göre, doktorun gerekli gördüğü durumlarda her 4 saatte 1 tablet kullanılabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda doz ayarlaması gerekmemektedir.12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Anemisi olanlar, akciğer hastaları, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda doktor kontrolü altında dikkatli kullanılmalıdır. Önceden mevcut hepatik hastalığı bulunan hastalar için, yüksek dozda veya uzun süreli tedaviler esnasında periyodik aralıklarla karaciğer fonksiyon tetkikleri yapmak gerekebilir. Böbrek yetmezliği (kreatinin klerensi < 10 ml/dk) halinde, doktorun parasetamol kullanımının yarar/risk oranını dikkatle değerlendirmesi gerekir. Doz ayarlaması yapılmalı ve hasta kesintisiz izlenmelidir. Önerilen doz aşılmamalı veya ardarda 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Yüksek doz parasetamol ve bu arada uzunca bir süre içerisinde kullanılan toplam dozun yüksek olması; irreversibl karaciğer yetersizliğiyle birlikte analjeziklere bağlı nefropati gelişmesine neden olabilir. Hastalar bu ilacı kullanırken, parasetamol içeren daha başka ürünler kullanmamaları konusunda uyarılmalıdırlar. Parasetamol içeren ilaçların THERAFLU ile eş zamanlı kullanımından kaçınılmalıdır. Parasetamol içeren başka ilaçlarla birlikte kullanımı doz aşımında neden olabilir. Parasetamol doz aşımı sonuçları karaciğer nakli ya da ölüme kadar varabilen karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Parasetamol içeren ve ağrı kesici, ateş düşürücü, grip ve nezle semptomlarını giderici ya da uykuya yardımcı ilaçlar ile birlikte kullanılması önerilmez. Parasetamol erişkinlerde kronik günlük dozlarda karaciğer hasarına neden olabilir. Parasetamolün alkolle birlikte kullanılması karaciğer hasarına neden olabileceğinden bu ürün kullanılırken alkollü içecekler içilmemelidir. Alkolik karaciğer hastalarında dikkatli kullanılmalıdır. Alkol alan kişilerde hepatotoksisite riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2 g'ı aşmaması gereklidir. Alkol bağımlılarında parasetamol dikkatli kullanılmalıdır. THERAFLU FORTE, karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilecek diğer ilaçları alan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Geri dönüşümsüz ciddi karaciğer hasarına neden olabilir. Parasetamol akut yüksek dozda karaciğer toksisitesine neden olur. Parasetamolü ilk kullananlarda veya daha önce kullanım hikayesi olanlarda, kullanımın ilk dozunda veya tekrarlayan dozlarında deride kızarıklık, döküntü veya bir deri reaksiyonu oluşabilmektedir. Bu durumda doktor ile irtibata geçilerek ilacın kullanımının bırakılması ve alternatif bir tedaviye geçilmesi gerekmektedir. Parasetamol ile deri reaksiyonu gözlenen kişi bir daha bu ilacı veya parasetamol içeren başka bir ilacı kullanmamalıdır. Bu durum, ciddi ve ölümle sonuçlanabilen Steven Johnson Sendromu (SJS), toksik epidermal nekroliz (TEN) ve akut generalize ekzantematöz püstüloz (AGEP) dahil cilt reaksiyonlarına neden olabilmektedir. Bir yıl boyunca günlük terapötik parasetamol dozları alan bir hastada hepatik nekroz ve daha kısa süreli olarak aşırı doz kullanan bir hastada karaciğer hasarı bildirilmiştir.12–48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir ve protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1–6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir. Hepatotoksisite riskinden ötürü, parasetamol, tavsiye edilenden daha yüksek dozlarda ya da daha uzun süreli alınmamalıdır. Hafif veya orta şiddette karaciğer yetmezliği (Child-Pugh kategorisi <9) olan hastalar, parasetamolü dikkatli kullanmalıdırlar. Terapötik dozlarda parasetamol uygulaması sırasında serum alanin aminotransferaz (ALT) düzeyi yükselebilir. Terapötik dozlarda parasetamol ile hepatik oksidatif stresi arttıran ve hepatik glutatyon rezervini azaltan ilaçları eş zamanlı kullanımı, alkolizm, sepsis veya diabetes mellitus gibi çeşitli durumlar hepatik toksisite riskinde artışa neden olabilir. Sepsis gibi glutatyon eksikliği olan hastalarda, parasetamol kullanımı metabolik asidoz riskini artırabilir. Ciddi bir enfeksiyonunuz varsa bu metabolik asidoz riskini artırabilir. Metabolik asidoz belirtileri şunlardır:

See also:  Prostata Ne Iyi Gelir?

Derin, hızlı ve zorlanarak nefes alıp vermek Mide bulantısı ve kusma İştahsızlık

Glutatyon seviyesi azalmış, düzenli alkol kullanan, anoreksik, düşük vücut kitle indeksi olan ya da beslenme yetersizliği olan kişilerde karaciğer fonksiyon bozukluğu/hasarı tespit edilmiştir. Bu durumlar mevcutsa dikkatli kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda parasetamolün uzun süreli kullanılması böbrek hasarına neden olabilir. Glukoz 6 fosfat dehidrojenaz eksikliği olanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Seyrek olarak hemoliz vakaları görülebilir. Gilbert sendromu olan hastaların parasetamol kullanması, sarılık gibi klinik semptomlara ve daha belirgin hiperbilirubinemiye neden olabilir. Bu nedenle, bu hastalar parasetamolü dikkatli kullanmalıdırlar. Miyokardın sempatomimetik ilaçlara karşı duyarlılığını artıran anesteziklerin kullanıldığı durumlarda fenilefrin içeren preparatlar kullanılmamalıdır. Ameliyatlarda, halojenli anestezikler kullanılması durumunda, hipertansif kriz riski artacağından THERAFLU ile tedaviyi birkaç gün önce durdurmak tavsiye edilir. Fenilefrinin olası vazokonstriktif etkisi nedeniyle, kardiyovasküler hastalığı olan 70 yaşın üstündeki hastalarda dikkatli olmak gerekir. Tanısı konmuş veya şüpheli konjenital uzamış QT sendromu veya Torsades de Pointes hastalarında kullanımından kaçınılmalıdır. Renal yetmezlik Hepatik yetmezlik Akut hepatit Kronik malnutrisyon ve dehidrasyon Kardiyovasküler sistem hastalıkları Bronşiyal astım Serebral ateroskleroz Diabetes Mellitus Hemolitik anemi Hipertansiyon İdiyopatik ortostatik hipotansiyon Prostat hipertrofisi, üriner retensiyon yatkınlığı olabilir Tiroid fonksiyon bozukluklarında kullanımından kaçınılmalıdır.

THERAFLU FORTE,

12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.5 günden uzun süreli kullanılmamalıdır. Tedavi kesilmelidir ve doktora danışılmalıdır. Akut alevlenmeler dışında fenilefrin kronik rinit tedavisinde kullanılmamalıdır. Aşağıdaki durumlarda doktora danışılmalıdır:

Astım, amfizem ya da kronik bronşit gibi nefes alma problemleri varsa Semptomlar 3-5 gün içinde düzelmezse ya da eşlik eden yüksek ateş varsa, ateş 3 günden uzun sürmüşse, kurdeşen ya da inatçı baş ağrısı varsa.

Bunlar daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Fenilefrin, profesyonel sporcular için doping testlerinde yanlış pozitif sonuç verebilir. THERAFLU FORTE laktoz monohidrat içerir. Nadir kalıtımsal galaktoz intoleransı, Lepp laktoz yetmezliği ya da glikoz-galaktoz malabsorbsiyon problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir. THERAFLU FORTE metilparahidroksibenzoat içerir. Alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir. Kinolon sarısı, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Klorfeniramin gibi antihistaminler, barbitüratlar, opioid analjezikler, antikonvülsanlar, antidepresanlar (trisiklik ve MAOI), diğer antihistaminler, antiemetikler, antipsikotikler, anksiyolitikler, hipnotikler, alkol ve diğer santral sinir sistemi (SSS) depresanlarının (sempatomimetikler, antidepresanlar) etkilerini artırabilir. Kontrendikasyonlar THERAFLU FORTE, aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

See also:  Qual A Diferenca Do?

Etkin maddeler veya diğer adrenerjik ilaçlara veya içerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) kullanan ya da son iki hafta içinde kullanmış olan hastalar Trisiklik antidepresan kullanan hastalar Beta bloker kullanan hastalar Diğer sempatomimetik ilaçları kullanan hastalar Feokromositoma Şiddetli kalp-damar, karaciğer (Child-Pugh kategorisi > 9) veya böbrek hastalığı Hipertansiyon ve taşikardinin eşlik ettiği hastalıklar Hipertiroidi Koroner arter hastalığı Miksiyon sonrası mesanede bir miktar idrarın kaldığı, prostat adenomu Mesane boynunda obstrüksiyon Piloroduodenal obstrüksiyon Stenoz yapan peptik ülser Akciğer hastalıkları (astım dahil) Dar açılı glokom G-6PD (glukoz-6-fosfat dehidrojenaz) eksikliği Epilepsi Diabetes mellitus Gebelik ve laktasyon 12 yaşın altındaki çocuklarda

: Theraflu Forte Film Tablet

Katarin tok karna içilir mi?

®, özellikle midesi hassas olanlarda yemekten sonra verilmelidir. Çocuklar ve yaşlılar nörolojik antikolinerjik yan etkilere ve paradoksal eksitasyona daha duyarlıdır (enerji artışı, huzursuzluk, sinirlilik gibi belirtiler). KATARİN® bir ölçekte 847,5 mg sorbitol (E420) içerir.

Katarin baş dönmesi yapar mı?

KATARİN FORTE uyuşukluğa, bazı hastalarda ise baş dönmesi veya uyuklamaya neden olabilir. Bu nedenle araç ve makine kullanırken dikkatli olunuz.

Katarin Forte bağımlılık yapar mı?

Ve bağımlılık yapıcı etkisi yoktur.

Nurofen nedir ve ne için kullanılır?

Sarı renkli, yuvarlak, bikonveks, bir yüzü ‘N’ baskılı film kaplı tablet. NUROFEN COLD & FLU, grip, soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesinde kullanılır.

Aferin sinüs nedir ne işe yarar?

A-FERİN SİNÜS nedir ve ne için kullanılır? olmayan sürekli nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi durumların belirtilerinin giderilmesinde kullanılır.

Ibucold nedir ne işe yarar?

Psödoefedrin burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) oluşan dolgunluğu gidermeye yarayan dekonjestan bir ilaçtır.

Dolorex kas gevşetici mi?

İlaç Nedir ve Nasıl Etki Eder? – Dolorex, ağrıyı hafifletmek için kullanılan bir analjezik ilaçtır. İçerisindeki aktif madde, Parasetamol’dür. Parasetamol, beyinde bulunan ağrı merkezine etki ederek ağrıyı azaltır. Aynı zamanda ateş düşürücü özelliği de vardır.

Iburamin cold ne işe yarıyor?

Genişleyen kan damarları burun tıkanıklığına sebep olur. İBURAMİN COLD; Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığını içeren belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

Aferin boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Grip ve soğuk algınlığına bağlı burun akıntısı, aksırma, burun ve boğazda kaşıntı, baş ağrısı, adale ağrısı, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı, ateş, nezle, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi durumlarda kullanılır.

Katarin gebeliğe zarar verir mi?

Herhangi bir etkileşim çalışması yapılmamıştır. Gebelik kategorisi C’dir. Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlara verilirken tedbirli olunmalıdır.

Nurofen nedir ve ne için kullanılır?

Sarı renkli, yuvarlak, bikonveks, bir yüzü ‘N’ baskılı film kaplı tablet. NUROFEN COLD & FLU, grip, soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesinde kullanılır.